Kdeže je Boh, ten veľký, čo prísne súdi svet
skrytý v múroch, čo sú tvrdé svojimi tehlami?
Boh predsa nechcel človeka svätého hneď
lebo cesta je prašná a do neba ide sa pomaly
Človek je sirota spútaná tým, čo o sebe počuje
človek je úbožiak, ktorý musel chodiť do školy
človek je hviezda, ktorej len tma svetlo určuje
človek je slaboch, ktorý ma priťažké úlohy
Trasú sa múry, rieky sa valia, horúčavy stúpajú
mrú deti, ktoré ešte svet nepoznajú, už idú preč
na zastávke čakáš ako sirota bez otca na lásku
a nemáš ani mamu, si iba sám, to dobre vieš
Preto si sám, lebo ťa radi nemali, to dobre vieš
vieš dobre byť sám, v tomto návyku ťa vychovali
nech len dobre konáš a nech lásku pravú neuzrieš
lebo láska pravá ľúbi, či sú priestupky či chvály
A teraz si zistil, čo je láska, už teda nie si sirota
keď vidíš, že zákon až tak neplatí, lebo Boh je Láska
potom si zistil, že aj rodina môže byť deťom nedobrá
potom si pochopil, že aj rodina môže byť štácia ťažká
Odkadiaľ ideme, od lásky, od vzrušenia, od omylov?
Iba od Boha sa blížime kdesi, kde je tajná pravda
hráme sa dobre tu ešte na vďačné dcéry a synov
no pozeráme zrazu, prešla už život všetka sranda
Lebo, keď sme sa mali smiať, nútili nás byť ticho
keď sme mali na seba podobať, boli sme podľa vzoru
lebo keď sme sa hnevali, museli sme sa tváriť milo
lebo keď sme sa učili, chceli sme víno a dali nám vodu
Popravde, múry sú priťažké na zdolávanie, musíš ťať
v jednej chvíli vidíš jasne, že to nie je tehla iba prízrak
musíš si od naučenej látky ťažko a pomaly odvykať
a zrazu zrieš, že si človek iba, no máš vlastný zrak
Videli sme, čo sme mali, čo nám dali, nachystali, iba nič
počuli sme strašenia, ťarchy, zloby budúce nás gniavili
vedeli sme sami o sebe, že sme hrozní, ó, jak sme nedobrí
a tak sme sa so zlým pocitom vliekli svetom už len bez sily
Čo nepočala láska, nemohlo lásku mať, iba bludne svetom šlo
čo i láska počala, ale chcela sebe nechať život dieťaťa, vidíš
a tak človek zrazu zistil, že už iba žije a nevie, čo je radosť
a tak človek zrazu sa špáral v nose a nevidel svet z výšky
Tak nás znásilnili a vliekli dlhé roky, že už budú iba pohromy
a keď sa pohromy diali, nediali sa pre zákon, lež život bez lásky
tak človek vzal seba samého na plecia a postavil sa na nohy
čo Bohu jedno vadí, možno nie tá ľudskosť bežná, ale nenávisť
Nevravme, že ľudskosť je slabá, ľudskosť je bežná, ako človek
po dvoch nohách sa kdesi uberá, skôr iba kráča, ide životom
a umožňuje mu to Láska, nech by bolo vlastne čokoľvek
teda kráča, kráča, tu nad sebou sa zasmeje, a iba kráča potom
Teda človek kráča, a v tom putovaní zemou zisťuje že má kožu
že ma oči, že má nos, že takých je tu dosť, asi sme ľudstvo
a potom už začína mať k Bohu vlastne iba jednu jedinú prosbu
hopsá si životom, a prosí len, nech Boh ho ľúbi už len súco
Pretože zákony sú pre právnikov a ani tí sa v nich nevyznajú
lebo obraz sveta určeného silou je ako les bez stromu živého
a tak už len potom človek bežný má na Boha žiadosť priamu
nech zažije život človeka, lebo človek nemá veľkosť anjelov


Celá debata | RSS tejto debaty