Či si z rebra, či z neba, či z Venuše, čia si vlastne?
Tápaš sama o sebe a v sebe, iba trúchliš a žiališ
chceš čo ani sama nevieš, raz poklady, raz básne
chceš byť iba sama, chceš aby sa vzdali tvojej krásy
Tápaš ako loď v prístave mnohých chorých námorníkov
ochoreli z teba, sú čudáci a odstavili všetky svoje plavby
zastavili v doku a čakajú na teba ako žalár bez vrátnikov
do cely sa sami zavrú, uvrhnú sa do najtemnejšej skazy
Ktože púta pohľady, keď ide ulicou, či tvoje oči či vlastne čo
ktože je tak hlupák veľký, že si nevie rady sám so sebou
ktože je tak smutný muž, že pre teba urobil by hocičo
ktože kráča do neba a keď ťa zrie, tak padá hoc aj z rebríkov
Ktože je tá žena, nenahraditeľná, čo pripravila plné blázince
ktože je tá žena, čo sa tvári vážne, pritom svoje iba húta
ktože je to dievča, čo je strašná múza a vyzerá tak nevinne
ktože je to dievča, čo si hrdo kráča a od batoľaťa neposlúcha
Spája ktosi elementy, muž a žena vedno stoja, nuž ale dokedy
končia sa príbehy, tak dobre pamätaj dnešok, lebo zajtra už
dožiješ sa opäť iba nevďaku, a precitneš v onej krátkej pamäti
budeš voňať vlastné tričko a hľadať na ňom zo včera ten rúž
Pretože si obyčajný muž a vlastne len hlupák, ktorý verí láske
nuž zatočí s tebou pofidérny parfum až tak, že už nie si ty
už si len ktosi nápomocný, nepomáhaš svetu, nemáš šťastie
a tak sa krútiš, krútiš, krútiš, kým spadneš do vlastnej dobroty
Torty sú vlastne veľké koláče, s cukrom, mastné sú riadne tiež
a účty platiť nie je krásne, tam sa láme svet muža a svet ženy
no čo keď účet bárskto vie zaplatiť a vo svete svetu neujdeš
a tá báseň biedna, tú možnože v archíve raz archivárka docení
Tak žiješ krásne, rozplývaš sa, ako sa máš dobre, ibaže si sám
pritom vo dvojici líhaš, i usínaš, občas niečo viac, inak si sám už
pozor, chlape, ty si koruna tvorstva a tu by si mal byť dáky pán
teda, chlape, normálny buď a po žiadnej žene nikdy nezatúž
Trasú sa ulice, keď devy kráčajú, nemajú kroje ale zvršky
trasú sa chlapci jak osiky, už by sa rovno zrazu ženiť chceli
trasú sa muži potom, robia sa jak sú úžasní jak drzí a sprostí
a žena dosiahla opäť čo chcela, už iba popíja daiqiuri v cieli
Aké sú príbehy romantické, aké sú prebudenia zrazu ťažké
aké sú deje zamotané, pritom tak jasné sú všetky básne
začínaš a potom i končíš pri tom istom, pri tabletke a fľaške
no najprv si sa hotoval jak dobre bude, teraz plačeš sám že
Nuž teda náuka jasne vraví, nežeň sa kým nie si si istý
nuž ale ako si človek istý môže byť, keď seba samého nepozná
a ako má poznať o dva, tri roky vlastnú ženu, keď prídu zisky
ideš si na koníku kľudne a zrazu sa kone urvú, keď sadáš do koča
Nežiaľ, len otvor oči, pretože si dostal tú najkrajšiu domovinu
a nikdy, ale nikdy neber vážne žiadnu, ale žiadnu krásnu ženu
inak si len podielník na vlastnom nešťastí, uvedom si narovinu
že žena krásna, žena pekná, ešte keby vzdelaná, má vysokú cenu
Tak píš si za uši, že v nebi nie sú dvojice, radšej zober papier a píš
tak počúvaj, chlape, nos ten papier so sebou, keď rozum tratíš
tak ty asi nie si dospelý, keď veríš na lásku takú, počkaj, uveríš
tak ty zameraj sa na tú krásu, čo plynie všade dookola a zruš útrapy


Celá debata | RSS tejto debaty