Nie je všetko také jednoduché, ako vyzerá, vieš
jednoduché zo zložitého vyviera a naopak potom
ty musíš ísť, ísť, ísť, kým akú-takú pravdu neuzrieš
nezrátaš sa nikdy dosť so sebou ani svojim životom
Musíme sa plahočiť a obrábať polia v horúčave dňa
musíme byť žičliví vlastnému neúspechu aj zrade
kto zradu nezažil, ten priateľa a lásku nikdy nespozná
kto nikdy nebol mladý, ten omladne často v sivej brade
Kto nikdy nemal lásku, mal jej až príliš veľa, mnoho mal
kto nikdy nepočul nič dobré, veril v klamstvá spútavajúce
kto chcel seba spoznať, musel sa vyzuť a bosý doma ostávať
kto chcel doma pánom byť, musel mať pre ženu iné kľúče
Vieš, vieš, nie je všetko také jednoduché, ako vyzerá, vieš
ponáhľaš sa príliš, ale čo už teraz, keď treba konať ihneď
myslíš, že si iba malý človek, pritom obsiahneš aj celý svet
myslíš, že si dobrý človek, a tak dávaš si sám v nebi výpoveď
9 elementov ustáť, to je teda fuška, to by málokto dal bezchyby
niekto len doma sedí a i s tým má problém, veď sa myseľ nudí
9 elementov obísť sa nedá, veď sú v jednom, kto si, máš pochyby
zrazu sa prepínaš z básnika na iného, veď básnik ženu nepoľúbi
Zrazu si to ty, lenže z pestrej palety, vytiahneš štetec a maľuješ
a ktože farbí obrazy čudnými farbami, kde je človek a jeho impresia
a ktože si ty vlastne, hľadíš, načo toto všetko, aj zúriš nevľúdne
načo by šiel právnik na módnu prehliadku, načo by šiel do rádia
Nuž na to, aby videl svet, že je všade rovnaký a nekolíše ním závan
tých čo dobrú vôľu nemajú, pretože tým nepatrí pokoj a požehnanie
im patrí iných odsúdiť, uvrhnúť, poliať špinou reči, do zla nádej vkladať
no Boh tie cesty čímsi kropí, aby sa 9 elementov nestratilo v hlavolame
Dostať z hlavy a potom nemať rozum, to je úloha dňa pre takú ťažkosť
dostať sa do seba, do človeka priam, do jeho kože a obyčajnosti
ukáž mi, teraz, ihneď, ja fakt ten čas nemám, jak to ide ti ľahko
o pätnásť minút mi niekto zavolá a zas jak strana sporu budem sa zlostiť
Musím sa postarať o choré deti, lebo dobrák ešte zatiaľ úplne neumrel
musím všetko zhodnotiť, od atmosféry cez jedlo, veď filozofia nespí
musím vybaviť niečo súrne, ale neboj sa, neboj, nie som consigliere
musím sa trocha ukľudniť, no čo keď voda len tečie riekou a fučia vetry?
Koho Boh zavolá, ten musí ísť, koho že On volá, je jeho výber, veď si to i ty
ak teraz čítaš, ver mi, žiješ na zemi, pod oblohou bielou a si človek rovnaký
ak máš 2 ruky, nohy, pober sa, pober, nehľadaj veľkosť len ale vodu v pohári
nikdy nič splatiť nestihneš, ak budeš čakať na to, čo máš zapísané v diári
Konáme teraz, smrť príde až vtedy, kedy má, možno už večer, alebo zajtra
a dovtedy to je plahočenie svetom ale aj nádych z vlastného človeka
musí prísť čas tvoj, kedy sa spoznáš, že vždy si len dieťa a v dospelom pátraš
a dieťa si robí svoje, kričí v kostole, mumlá si čosi zvláštne, vážni nevedia
Nespasí nás snaha naša, len plusové body nachytáme, lebo dlhé sú cesty
a na tej rovnej zemi sa vetru ťažko kníše, ťažko ustáť vlastného človeka
keď sa elementy spoja v jednom, ani sám sebe už nikdy nič nevysvetlíš
preto pravda nie je poznaná, ale iba zjavená, Boh ľudí samých nenechá
Tak zápasíme s vlastným človekom, ale veď sme na obraz Boží, tak čo
tak sa majme trocha radi, lebo súdy nepoznáme a iba sa domnievame
najradšej si v tomto všetkom dvihnem činku, v tomto svete bláznov
a keď komentujem dianie, veď vieš, neznejú vždy len slová vyberané


Celá debata | RSS tejto debaty